Araç çubuğuna atla

Couchbase Compression İşlemi

     Verilerin sıkıştırılması RAM ve Disk alanının artan verimlilikle kullanılmasına izin verir. Ağ bant genişliği tüketimini de azaltabilmektedir.
    Sıkıştırma yalnızca Couchbase Enterprise Edition’da mevcuttur ve yalnızca Couchbase ve Ephemeral bucketlara uygulanabilir. Sıkıştırma hem binary hem de JSON öğelerinde geçerlidir.

Sıkıştırma Nerelerde Kullanılır ?

1)Couchbase SDK’sını temel alan istemcilerde

2) Couchbase sunucusunda(Bucket sıkıştırma moduna bağlı olarak.)

3) Server öğeleri diskte saklarken her zaman sıkıştırır.

4) Cluster içindeki replikasyona dahil olan node’larda

5) Dahili Couchbase hizmetlerinde

6 ) Harici DCP istemcilerinde

7) XDCR(Veri Merkezi Çoğaltması)’a katılan Clusterlarda kullanılır.
Sıkıştırma Modları

Her bucket 3 moddan birini destekleyecek şekilde sıkıştırma işlemine tabi tutulur.
Off : Couchbase Server 5.5 öncesinde varsayılan olarak atanır. Couchbase server sıkıştırılmış öğeyi aldığı zaman bellekte saklarken öğeyi açar ve diske kaydederken tekrardan sıkıştırma işlemi uygular. Sunucu öğeyi sıkıştırılmamış biçimde yollar. Bu mod varsayılan olarak Server’ın önceki sürümünden yükseltilmiş bucketlarda uygulanır.Mod, istemcilerin sıkıştırmadan yararlanamayacağı ve bellek kaynaklarının veya ağ bant genişliğinin, ele alınacak öğelerin boyutundan ve miktarından olumsuz etkilenmeyeceği yerlerde kullanılması önerilir. Ayrıca Memcached Bucket’lar sadece bu modda çalışmaktadır.


Passive : Sıkıştırılmış bir öğe alındıktan sonra hem bellekte hem de diskte sıkıştırılmış durumda saklanır. İstemci tarafından istenirse öğeyi sıkıştırılmış biçimde yollayabilir. Aksi takdirde öğe açıldıktan sonra gönderilir. Sıkıştırılmamış bir öğe alınırsa ama öğe bellek içinde sıkıştırılmamış, diskte ise sıkıştırılmış şekilde saklanır. Bu mod 5.5 sonrası sürümlerde  varsayılan olarak atanır. Sıkıştırma işlemlerini gerçekleştiren istemcileri destekler ve ek olarak Couchbase Server’ın bellek kaynakları ve ağ bant genişliği kullanımını sınırlamasına izin verir. 


Active : Bu modda gelen öğeler sıkıştırılmamış olsa bile bellekte ve diskte sıkıştırılmış vaziyette saklanır. Sıkıştırılmış verilerin alınmasını desteklemeyen istemcilerde veriler serverda açıldıktan sonra gönderilir. Öğeler ilk geldiklerinde sıkıştırılmamış olsalar bile sıkıştırma işleminden sonra sıkıştırılmış veriyi alabilecek durumdaki istemcilere öğeler sıkıştırılmış vaziyette gönderilir. Bu mod sunucunun ve ağ bant genişliğinin maksimum düzeyde korunmasını sağlar.


Mod Değişikliğinde Olabilecek Durumlar
1) Önceden ‘Passive’  modda olan bir bucket ‘Off’ moduna geçirildiği zaman sunucunun o kova için aldığı sıkıştırılmış veriler bellekte sıkıştırılmadan saklanır. Sunucu bucket’dan halihazırda sıkıştırılmış bir öğeyi göndermesi gerekiyorsa göndermeden önce sıkıştırmasını açar. Ancak bellek verimliliğini korumak için öğe bellekte sıkıştırılmış olarak kalır.
2) Eğer bucket ‘passive’ moddan ‘active’ moda geçerse düzenli olarak sıkıştırılmamış öğeleri sıkıştıran bir görev çalıştırır.
3) Önceden ‘active’ modda çalışan bir bucket ‘off’ moduna geçirildiğinde, sıkıştırılmamış öğeleri sıkıştırmak için periyodik olarak çalıştırılan görev devre dışı bırakılır. Sıkıştırılmış veriler bucket için alınmaya devam eder ve bellekte saklanmak üzere açılır. Bucket içindeki veriler gönderilmeden önce açılır ama bellek verimliliğinin devam etmesi için veri bellekte sıkıştırılmış durumda bırakılır.

Database Administrator at Nubes Bilişim Danışmanlık ve Ticaret A.Ş https://www.linkedin.com/in/selmanday%C4%B1o%C4%9Flu145/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top