Araç çubuğuna atla

Couchbase LDAP User ve Group Konfigürasyonu

LDAP’ın Couchbase için konfigürasyonu yapıldıktan sonra LDAP kullanıcı ve grup eklenmesi yapılabilir.

İlk olarak dashboard üzerinden sol tarafta bulunan ‘Security’ butonuna tıklanır.

Açılan sayfada sağ üstte bulunan ‘ADD GROUP’ butonuna tıklanır.

Daha sonra karşımıza çıkan ekranda gerekli bilgiler doldurulur.

  • Group Name : Oluşturulacak grup ismi girilir. Belirleyici bir isim olmasına dikkat ediniz
  • Description : Oluşturulacak grubun isteğe bağlı olarak açıklaması.
  • Map to LDAP Group : LDAP grup ayarları girilir. Eğer girilen ayarlarla LDAP grupları arasında bir eşleşme yoksa hata döndürür.

Kayıt işlemi yapıldıktan sonra aşağıda görüldüğü gibi grup gözükür. Burada dikkat edilmesi gereken ‘external mapping’ kısmında üstte girilen girilen ‘Map to LDAP Group’ verileri gözükür. Ben deneme amaçlı o kısmı boş bıraktım.

Grup eklemesi yaptıktan sonra artık o grup için yeni kullanıcılar oluşturmaya başlayabiliriz. Bu sefer sağ üstte bulunan ADD USER butonuna tıklayacağız ve karşıma bir pencere gelecek.

Yukarıda gözüktüğü şekilde External seçilir. Couchbase seçeneğinin seçilmesi oluşturulacak kullanıcının Couchbase sunucusu üzerinde saklanmasını sağlar.Biz LDAP ile bağlanacağımız için ‘External’ seçilir. Ardından sağda gözüken gruplardan hangisine eklenecekse o seçilir. Gruba eklendiği zaman kullanıcı o grubun rollerine sahip olur. Eğer üye olduğu grup dışında ek bir rol tanınacaksa ‘roles’ sekmesinden istenen rol seçilebilir.

Database Administrator at Nubes Bilişim Danışmanlık ve Ticaret A.Ş https://www.linkedin.com/in/selmanday%C4%B1o%C4%9Flu145/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top