Araç çubuğuna atla

Couchbase Incremantal Backup and Restore

Incremantal Backup almanın amacı, yalnızca bir önceki backup işleminden bu yana değişen verileri yedeklemektir. Incremantal Backup aşağıdaki avantajları sağlar:

Yedekleme stratejileri için daha fazla seçenek.

Restorasyon sürecinde daha fazla esneklik.

Günlük yedeklemeler için gereken sürenin azalması.

Yedeklemeler için gereken disk depolama miktarının azalması.

Ağ üzerinden yedekleme yaparken bant genişliği kullanımının azalması.

Verileri kurtarmanız gerektiğinde, geri yükleme işlemi last full backup, veya bir yada daha fazla Incremantal Backup kullanır. Verileri, belirtilen bir tarihten başlayarak veya belirtilen bir tarihle biten bir aralık vererek restore yapabiliriz.

 last full backup’a ek olarak, Couchbase Server aşağıdaki Incremantal Backup türlerini sunar:

Differential incremental backup
Cumulative incremental backup

Differential Incremental Backup

Differential Incremental Backup yalnızca son yedeklemeden bu yana meydana gelen veritabanı değişikliklerini içerir. Daha az veri yedeklendiği için differential incremental backup hızlı bir şekilde oluşturulur, ancak Differential incremental backup dosyalarından yapılan restore işlemleri, birikimli cumulative incremental backups restore işleminden daha uzun sürer.

Aşağıdaki şekilde, differential incremental backup stratejisinin bir örneği gösterilmektedir. Her Pazar full backup yapılır. Haftanın diğer günlerinde, farklı bir incremental backup alınır.

Bu örnekte, Pazartesi yedeklemesi, Pazar günü tam yedeklemeden bu yana yapılan değişiklikleri, Salı yedeklemesi Pazartesi yedeklemesinden bu yana yapılan değişiklikleri, Çarşamba yedeklemesi Salı yedeklemesinden bu yana yapılan değişiklikleri içerir. Örneğin, Çarşamba günü gerçekleştirilen bir geri yükleme işlemi Pazar gününün tam yedeklemesini ve Pazartesi ve Salı günlerinin Differential incremental backup yedeklemelerini kullanır.


Cumulative Incremental Backup

Cumulative incremental backup, son tam yedeklemeden bu yana gerçekleşen tüm değişiklikleri içerir. Toplu yedeklemelerin restore işlemleri, differential backups yedeklemelerin restore işlemlerinden daha hızlıdır, ancak cumulative backups için daha uzun bir süre gerekir ve differential backuplarına göre daha fazla disk alanı kullanır.

Aşağıdaki şekilde, Cumulative incremental backup stratejisinin bir örneği gösterilmektedir. Her Pazar tam bir yedekleme yapılır. Haftanın diğer günlerinde Cumulative incremental backup artımlı yedekleme yapılır.

Incremental Backup Türlerini Birleştirme

Geri yükleme işleminde daha fazla esneklik için, yedekleme stratejiniz farklı ve incremental backupların bir kombinasyonunu içerebilir.

Aşağıdaki şekilde, hem differential hem de cumulative backuplarını içeren bir yedekleme stratejisi örneği gösterilmektedir. Her Pazar tam bir yedekleme yapılır. Haftanın geri kalanı için, güne bağlı olarak, differentialveya cumulative artımlı yedekleme yapılır.

Bu örnekte, yedekleme zamanlaması farklı günlerde farklı ve cumulative  yedeklemeler içerir. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri differential incremental backup yedekleme yapılır. Perşembe günü, cumulative yedekleme yapılır. Örneğin, Cumartesi günü gerçekleştirilen bir geri yükleme işlemi, Pazar gününün full backup yedeklemesini, Perşembe günkü cumulative incremental backup yedeklemeyi ve Cuma gününden differential incremental backup yedeklemesini kullanır.

Database Administrator at Nubes Bilişim Danışmanlık ve Ticaret A.Ş - http://www.cansayin.com - https://www.linkedin.com/in/can-sayın-b332a157/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top