Araç çubuğuna atla

Couchbase Upgrade Seçenekleri

Couchbase Server, mimarinizin ve şirketinizin organizasyonları göz onunda bulundurularak bir kaç farklı yol ile upgrade edilebilir. Bu yazı, seçenekleri inceleyip, size uygun olan upgrade yöntemini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Seçenek 1: Rolling Online Upgrade

Online upgrade işlemi, Couchbase Server Cluster’ı için önerilen bir yöntemdir. Bu yöntem ile server’ı durdurmadan cluster içindeki tüm node’ları sırayla upgrade edebilirsiniz. Server’a bağlı olan uygulamalarda herhangi bir kesinti olmaz, tüm işlemler normal akışında devam edebilir. Online upgrade için 3 farklı yöntem mevcuttur. Bunlar Swap Rebalance, Remove and Rebalance ve Graceful Failover and Delta Recovery.

Swap Rebalance

Swap rebalance işlemi, upgrade edilecek node miktarı kadar, mevcut cluster’dan node çıkartılıp, önceden upgrade edilen node’ların cluster’a dahil edilip rebalance yapma işlemidir. Örnek olarak 10 node’lu cluster’ımızın tamamını Couchbase Server 6.0’dan 6.5’e upgrade etmek istiyorsak, öncelikle yedekte bulunan 10 tane node’u upgrade ederiz. Sonrasında cluster’dan sırayla 10 tane 6.0 node çıkarıp, önceden 6.5’e upgrade ettiğimiz 10 node’u cluster’a dahil ederiz. Her bir node’u eklediğimizde rebalance yapmamız önemli. Böylelikle node sayınız hiç bir zaman azalmayacak ve servisleriniz sürekli olarak cevap vermeye devam edecektir. Bu yöntem hardware konusunda sıkıntı yaşamayan, server kaynağı olan işletmeler için daha uygundur.

Remove and Rebalance

Bu yöntem ise, sadece cluster’ınız da bulunan node’lar ile upgrade yapma işlemidir. Server kaynağı yetersiz olan mimariler için uygundur. 10 node’lu bir cluster’da, node’ları sırayla cluster’dan remove edip, sonrasında upgrade ederek cluster’a geri ekleyip rebalance yapma işlemidir. Bu durum cluster’ın kapasitesini azaltacağı için CPU, RAM ve STORAGE gibi kaynakların yeterli olacağından emin olunmalıdır. Node’lar sırayla remove edilir, upgrade işlemi gerçekleştirilir ve cluster’a dahil edilir. Sonrasında rebalance işlemi ile upgrade işlemi tamamlanır.

Graceful Failover and Delta Recovery

Bu seçenek ile Graceful Failover kullanılarak, bir node’u recover ve rebalance ederek online upgrade yapma işlemidir. Verilerin node’lar arasında tamamen taşınması gerekmediğinden, genellikle daha hızlı ve daha az kaynak yoğunluğu olur, bunun yerine kopyalar yük devretme sırasında senkronize edilir ve etkinleştirilir. Node yükseltme sonrasında geri dönüldüğünde veriler yeniden senkronize edilir.

Seçenek 2: XDCR İle Upgrade

Bu seçenek için farklı bir Couchbase Server Cluster’ı kurulur ve ana cluster ile ikinci oluşturulan cluster arasında XDCR ile bağlantı kurulur. Veriler iki cluster arasında iletişim kurarak kopyalanır. Bu yöntem zaten mevcut bir XDCR bağlantısı var ise kullanılması önerilir. Uygulamanın canlı bir rollback seçeneğine ihtiyacı vardır eğer ana cluster bir nedenden dolayı çevrimiçi olarak yükseltilemez ise.

Seçenek 3: – Offline Upgrade

Diğer upgrade işlemlerine nazaran daha kolay / hızlı ve veritabanın da kesinti yapılabilecek ise tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Bu yöntem, bir veya daha fazla node’u cluster’dan kaldırmadan upgrade etmenizi sağlar. İsteğe göre cluster içerisindeki tüm node’lar da kapatılıp upgrade edilebilir. Bu yöntemi kullanmadan önce auto failover’ı disable etmeniz ve upgrade tamamlandıktan sonra yeniden etkinleştirmeniz önerilir.

Database Administrator at Nubes Bilişim Danışmanlık ve Ticaret A.Ş - http://www.cansayin.com - https://www.linkedin.com/in/can-sayın-b332a157/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top